Вітаємо з прийдешніми святами! 31 грудня працюємо до 14:00, 1-2 січня – вихідні, а з 3 січня радо продовжуємо працювати для вас!
Увага! 05.05 - вихідний, клініки White Clinic не працюватимуть!

Опухла щока – що робити?

ГоловнаКорисні порадиОпухла щока – що робити?
29Кві

У Вас раптово опухла щока? Це симптом, який не можна ігнорувати. Хоча причини можуть бути різними, дуже часто корінь проблеми криється саме у стані ротової порожнини. Стоматологи White Clinic хочуть пояснити, чому виникає набряк щоки, пов’язаний із зубами та яснами, і які кроки необхідно зробити негайно.

Чому опухає щока

Набряк м’яких тканин обличчя, зокрема щоки, часто є ознакою запального процесу. 

  • Зубний абсцес (періодонтит, періапікальний абсцес): Це найчастіша причина. Інфекція, що виникла внаслідок глибокого карієсу, травми зуба або невдалого лікування, поширюється за верхівку кореня зуба. Там утворюється гнійник (абсцес). Коли гній шукає вихід, він може проникати у навколишні тканини, викликаючи сильний біль, набряк ясен і, як наслідок, набряк щоки з боку хворого зуба.
  • Запалення ясен (гінгівіт, пародонтит): Хоча гострий набряк щоки при запаленні ясен зустрічається рідше, при загостренні пародонтиту (особливо при утворенні пародонтальних кишень з гнійним вмістом) може виникнути локальний набряк ясен, який поширюється і на щоку.
  • Перикороніт (утруднене прорізування зуба мудрості): Коли зуб мудрості (“вісімка”) прорізується неправильно або частково, над ним може утворюватися ясенний “капюшон”. Під цим капюшоном накопичуються залишки їжі та бактерії, що призводить до запалення, болю, набряку ясен та щоки.
  • Після стоматологічного втручання: Невеликий набряк є нормальною реакцією після складного видалення зуба, імплантації або інших хірургічних маніпуляцій у ротовій порожнині. Однак, якщо набряк значний, наростає з часом, супроводжується сильним болем, підвищенням температури – це може свідчити про приєднання інфекції.
  • Травма зуба або щелепи: Удар або падіння можуть призвести до пошкодження зуба, перелому кореня або навіть кістки щелепи, що супроводжується гематомою (синцем) та набряком м’яких тканин.
  • Кіста щелепи: Хоча кісти ростуть повільно і часто безсимптомно, при їх інфікуванні може виникнути гостре запалення з набряком щоки.

Що робити, якщо опухла щока?

Найголовніше – не займатися самолікуванням і негайно звернутися до стоматолога! Тільки лікар може встановити точну причину та призначити правильне лікування зубів.

Однак, до візиту до лікаря можна зробити наступне для полегшення стану. Прикладіть до щоки ззовні холодний компрес, наприклад, лід, загорнутий у рушник, або спеціальний гелевий пакет, на 15-20 хвилин. Повторюйте це з перервами, оскільки холод допомагає зменшити набряк та біль. Важливо пам’ятати: ні в якому разі не грійте уражену ділянку, адже тепло може сприяти поширенню інфекції. Також обережно прополощіть рот теплим, але не гарячим, сольовим розчином (одна чайна ложка солі на склянку води) або розчином антисептика, як-от хлоргексидин, якщо він є у вашій аптечці і немає протипоказань до його використання. Це допоможе очистити ротову порожнину. При сильному болю можна прийняти безрецептурний знеболювальний засіб на основі ібупрофену або парацетамолу, суворо дотримуючись інструкції, але пам’ятайте, що це лише тимчасове полегшення, а не лікування. Намагайтеся уникати подразнення: їжте м’яку, негарячу їжу та уникайте жування на хворому боці. Якщо можливо, обережно почистіть зуби, намагаючись не травмувати запалену ділянку.

Коли потрібна негайна медична допомога?

  • Висока температура тіла (вище 38°C).
  • Важко дихати або ковтати.
  • Набряк швидко поширюється на шию або під очі.
  • Сильний, нестерпний біль, який не знімається знеболювальними.
  • Загальне погіршення самопочуття, слабкість, запаморочення.

Отже, що зробить стоматолог, коли ви звернетеся з опухлою щокою? Перш за все, лікар проведе діагностику – огляд ротової порожнини та збере анамнез, тобто розпитає вас про симптоми, їх тривалість та розвиток. Часто для точної діагностики потрібен рентгенівський знімок – це може бути прицільний знімок конкретного зуба, панорамний знімок усієї щелепи або навіть комп’ютерна томографія (КТ). Ці дослідження допомагають оцінити стан коренів зубів, кісткової тканини та виявити точне джерело інфекції. На основі отриманих даних під час огляду та результатів лікар зможе встановити причину набряку.

Подальше лікування залежатиме від встановленого діагнозу. Якщо виявлено гнійник (абсцес), стоматолог може зробити невеликий розріз для його дренування, щоб забезпечити відтік гною. У випадку, коли причиною є інфекція всередині зуба, знадобиться лікування каналів, відоме як ендодонтія. Іноді, якщо зуб сильно зруйнований, не підлягає відновленню або є постійним джерелом інфекції (як, наприклад, проблемний зуб мудрості), може бути рекомендовано його видалення. Якщо проблема пов’язана із захворюванням ясен, лікування може включати професійну чистку зубів та кюретаж пародонтальних кишень. Часто для боротьби з бактеріальною інфекцією призначаються антибіотики, але важливо розуміти, що вони є доповненням до основного стоматологічного лікування, а не його заміною.

Звісно, найкращий спосіб уникнути набряку щоки стоматологічного походження – це профілактика. Для цього необхідно регулярно, щонайменше двічі на рік, відвідувати стоматолога для профілактичного огляду та професійної гігієни ротової порожнини. Також надзвичайно важливо ретельно чистити зуби двічі на день, не забуваючи використовувати зубну нитку для очищення міжзубних проміжків. І, звичайно, не варто відкладати лікування карієсу та інших проблем із зубами та яснами – своєчасне втручання допоможе уникнути серйозних ускладнень.

Дізнайтеся про наші знижки
Ми надсилаємо лише корисні пропозиції, ніякого спаму!
Дзвоніть нам
Клініка працює (військовий стан)
Пн-Нд 09:00 - 20:00

Наша клініка створена для того, щоб ваша посмішка була красивою, здоровою та білосніжною. Ми пропонуємо широкий спектр послуг з лікування та відновлення зубів. В нашій клініці найсучасніша техніка та чудові висококваліфіковані спеціалісти!

Ми працюємо зі страховими полісами Уніка
Використання сайту

© WhiteClinic 2024 All rights reserved. Розробка та підтримка SEOSmart

Scroll to top

Записатись

Увага! Точну дату та час відвідування Вам призначить наш оператор під час дзвінка.

Наші телефони

Години роботи

Понеділок – Неділя
09:00-20:00

Адреса клінік

м. Київ, вул. Драгоманова, 2
м. Київ, проспект Григоренко, 16