Спробуйте вгадати, яке питання найчастіше ставлять стоматологам? Так ось, це питання про зубні пасти.
З них я й почну. Ідеальна зубна паста повинна мати безліч властивостей, наприклад, ефективно видаляти наліт та перешкоджати його утворенню, підвищувати міцність зубної емалі, сприятливо впливати на ясна, відбілювати зуби тощо, але такої пасти не існує. Проблема зовсім не в тому, що одна паста не може мати одразу всі корисні властивості, а в тому, що не завжди потрібний весь арсенал цих властивостей. Одна людина страждає від карієсу, іншого дошкуляє зубний камінь, що наростає з неймовірною швидкістю, а третій взагалі не може чистити зуби, тому що у нього починають сильно кровоточити ясна, і здається, що він вампір. Різні пасти створені для різних цілей, умовно їх можна поділити на 4 групи, а саме:
- гігієнічні
- лікувально-профілактичні
- лікувальні
- відбілюючі.
Я намагатимуся докладно описати кожну групу, зупиняючись на проблемі, з якою ця група бореться, чим, сподіваюся, допоможу читачам.
Гігієнічні зубні пасти
Це пасти, які ні з чим не борються, їхня мета — освіжити рот. До цієї групи відносяться дитячі пасти, але ті, до складу яких не входить фтор. Річ у тому, що маленькі діти не дуже добре вміють полоскати рота і більшу частину зубної пасти вони ковтають, а дуже корисні для зубів речовини можуть виявитися токсичними при щоденному застосуванні їх, так би мовити, всередину. Тому дітям до 5 років рекомендують використовувати спеціальні дитячі пасти з низьким вмістом фтору або без нього (якщо у вас маленька дитина, раджу проконсультуватися з цього приводу з місцевим стоматологом, тому що дуже залежить від складу питної води). Крім дитячих паст гігієнічними вважаються поліруючі пасти, що містять абразивні речовини. Звичайно, розподіл на групи дуже умовний. На практиці дуже важко провести межу між гігієнічними та лікувально-профілактичними пастами.
Лікувально-профілактичні зубні пасти
Це пасти, до складу яких входять речовини, що допомагають профілактиці карієсу та пародонтозу, це, наприклад, фтор, сполуки кальцію, антибіотики. Це найбільша група, практично 90% зубних паст, представлених на ринку, відносяться сюди. Давати якісь особливі поради я не беруся, вибір великий, властивості паст схожі, кожен спирається на свої відчуття і симпатії, та й конкретної інформації з цієї теми не багато. Я хочу тільки звернути увагу на зубні пасти, до складу яких входить антибіотик триклозан, кожна фірма має в своєму асортименті таку пасту. Солідні джерела стверджують, що ці пасти дуже ефективно знижують кількість шкідливих мікробів у роті, отже, гальмується поява нальоту та утворення зубного каменю, покращується стан ясен. Дуже важливо, що їда не впливає на властивості триклозану. Але, попри просто чудові можливості цих паст, вони не належать до групи лікувальних, їхня мета — профілактика.
Лікувальний зубні пасти
Якщо після чищення зубів у Вас навіть трохи кровоточать ясна, якщо ваші зуби болісно реагують на гаряче, холодне або солодке (не один зуб із діркою, а всі!) або, не дай Боже, у вас пародонтоз, то Вам необхідно використовувати спеціальну лікувальну пасту. На відміну від попередньої групи, вибір лікувальних паст прямо скажемо, не великий. Фактично, з однією проблемою борються одна-дві пасти, зате досить ефективно. Почнемо з кровоточивих ясен і пародонтозу. То що таке пародонтоз? Пародонтоз – це стара назва пародонтиту або періодонтиту – хвороби тканин, що оточують зуб. Все починається із запалених ясен, причому їхня кровоточивість — основний симптом. Якщо хвороба прогресує, то поступово починає руйнуватися навколишня кістка, корінь зуба стає видно, зуб починає хитатися і, в результаті (о жах!) … випадає Періодонтит – дуже поширена хвороба, на неї страждає близько 80% літніх людей. Найнеприємніше, що процес руйнування кістки необоротний, його можна тільки зупинити, відповідно, якщо вчасно лікувати ясна і видаляти зубний камінь, то зуби до старості будуть стояти на своїх місцях. Отже, якщо у вас є підозра, що з вашими яснами щось не в порядку, я раджу проконсультуватися з фахівцем пародонтологом, і використовувати спеціальну лікувальну зубну пасту.
Відбілюючі зубні пасти
Повертаючись до паст, розглянемо останню групу – відбілюючі. Відбілюючі пасти нового покоління не пошкоджують зуби, вони містять або м’які синтетичні гранули або речовини, що поступово розчиняють темний наліт. Для отримання результату необхідно використовувати пасту двічі на день протягом місяця. Поки що можу тільки сказати, що людям з високою активністю карієсу, а також дітям та підліткам не рекомендується використовувати відбілюючі пасти, тому що вони так чи інакше діють на поверхню зуба, а у цих груп людей ця поверхня або ще до кінця не сформована, або просто, якщо можна так сказати, слабка. Якщо ви серйозно вирішили відбілити зуби, зробіть це у стоматологічному кабінеті. Підсумовуючи, хочу зауважити, що нарівні із зубною пастою дуже важливо користуватися гарною щіткою і, що найголовніше, чистити зуби правильно.
Leave a reply