Проблеми з зубами виникали у людей з незапам’ятних часів. Причиною цього був неправильний догляд, а точніше, його відсутність, вживання твердої їжі, відсутність необхідних вітамінів. Це призводило до сильного зубного болю, і люди намагалися якось розібратися з проблемою. Ось тоді й з’явилися перші стоматологи, лікарі, які змогли знайти хоч якесь рішення. До речі, хоча сучасній людині й може здатися, що давня стоматологія зводилася тільки до видалення уражених зубів, але все було зовсім не так. Навіть кілька тисячоліть тому стоматологи робили свої перші відкриття і придумували способи, щоб зберегти пацієнтам здатність жувати.
Перші протези й зубні свердла
Вперше зуболікування почали займатися стародавні етруски в 7 столітті до нашої ери. Вони досить швидко придумали таку корисну річ, як зубні протези. Для цього використовувалися зуби тварин, які підходили за розміром. Такі імпланти відрізнялися досить високою міцністю, тому з їх допомогою людина могла пережовувати тверду їжу. А перше свердло, яке застосовували для лікування зубів з’явилося ще близько 9 тисяч років тому. Його знайшли в розкопках Мергара. Це пакистанське поховання належить до епохи неоліту. У ньому виявили останки стародавніх людей, у 11-ти з яких спостерігалися сліди від втручання стоматологів.
Стоматологія і стародавні цивілізації: Японія, Єгипет, Рим
Японія завжди була досить суворою країною, в якій люди звикли стійко переносити біль. Тому місцеві стародавні лікарі видаляли зуби, використовуючи тільки власні руки. Перед цим, правда, розхитували зуб спеціальним долотом і молоточком. А ось єгиптяни в той самий час думали над тим, як допомогти зубам, щоб не доводилося їх видаляти. Для цього вони винайшли першу зубну пасту. До її складу входили:
- Добре подрібнена пемза;
- Шкаралупа від яєць;
- Мирра;
- Попіл від нутрощів бика.
Якщо ж чистка зубів такою оригінальною пастою не допомагала, місцеві дантисти пропонували послуги з пломбування. А коли зуб все ж доводилося видалити, на його місце ставилося імплантат, який прив’язували до сусідніх зубів за допомогою золотого дроту.
Римляни також ставилися до догляду за зубами досить серйозно. Вони теж чистили зуби, але не пастою, а порошком, основою якого був аміак. Звичайно, запах у такого засобу був не дуже приємний, зате він відмінно справлявся з нальотом.
Як з’явилися зубні щітки
Першу щітку придумали китайці в 14-му столітті. Але вона виглядала швидше як невеликий віничок. А ось звичну кожному з нас форму, щітка придбала в 1870-му році. Тоді англійці зв’язали щетинки через отвори й вставили їх в кістяну ручку. Наступна зміна щітка зазнала в 1938-му році, адже саме в той момент американські вчені зрозуміли, як робити нейлон. Його відразу ж стали використовувати у виробництві щіток і продовжують застосовувати до сьогоднішнього дня
Стоматологія в Середньовіччі
У 1 столітті нашої ери дантисти вирішили, що варто допомогти своїм пацієнтам позбутися болю. І для цього вони почали застосовувати миш’як. Це засіб добре справлявся з зубним нервом і рятував людей від страждань. До речі, в середні століття такої окремої спеціальності, як зубний лікар, не існувало. Більш того, лікарі вважали, що зуболікування – це негідне заняття. Тому допомогу тим, хто мучився від зубного болю, надавали цирульники й ремісники. До речі, в більшості випадків, вони просто видаляли зуби, оскільки інші види лікування були занадто дорогими і їх могли дозволити собі тільки багаті люди. Їм середньовічні стоматологи прибирали біль миш’яком, ставили протези та пломби з золота.
Перший ортодонт П’єр Фошар, бренд «Зуби Ватерлоо», стоматологічні винаходи в Європі і США
П’єр Фошар жив при Людовіку XV і був відомим стоматологом. Він придумав перший прототип брекетів – тонку пластинку зі срібла або іншого металу. Щоб її закріпити, стоматолог застосовував звичайний дріт і шовк. Крім того, саме цей геніальний чоловік придумав перші коронки. Він почав відливати із золота ковпачки й надягати на зіпсовані зуби, а потім покривати їх порцеляною, яка підходила за кольором до решти зубного ряду. Ще один винахід месьє Фошара – штифти. Він використовував їх, щоб зміцнити зуби й причепити до них ще кілька штучних імплантатів, таким чином, встановлюючи перші мости. Ще він написав трактат «Дантист-хірург або Трактат про зуби», в якому були описані 130 стоматологічних захворювань. А відбувалося все це в 1728-му році. А ось найперший бор зробили з прядки. Його винайшов особистий дантист Джорджа Вашингтона. До речі, ще він робив великому реформатору знімні зубні протези
Протезування в Європі і Штатах в дев’ятнадцятому столітті вже було дуже популярним. Але до винаходу технології виготовлення керамічних зубів, у вигляді протезів використовували зуби солдатів, які померли під час бойових дій. Наприклад, з’явився навіть бренд «Зуби Ватерлоо», оскільки в тій битві загинуло дуже багато хлопців, у яких не було проблем із зубами. Відповідно їх можна було використовувати як імпланти. А ще дантисти Штатів і Англії отримали багато матеріалу під час війни між Північчю і Півднем.
Що ж стосується бормашин, то перший прототип з мотором з’явився в 1864-му році. Він працював без перерви цілих 2 хвилини, однак був занадто гучним. Тому вже на початку 20-го століття були винайдені електричні агрегати. Чим швидше розвивалися технології – тим більше проривів відбувалося і в стоматології. З’явилися апарати рентгена, потужні антисептики, фотополімерні матеріали для пломбування. В цілому, 20 століття стає часом прориву в імплантології. Сьогодні стоматологія продовжує розвиватися, вдосконалюються методи лікування, знеболювання. Зараз людина може звернутися до стоматолога і бути впевненим в тому, що її зуби вилікують без болю.
Leave a reply